Bobinaj

Elektrik motorlarının elektrik akımını taşıyan ve taşıdığı elektrik akımı kadar manyetik alan meydana getiren veya üzerinde bir gerlirim oluşturan iletkenlerinin hazırlanması, yerlerine yerleştirilmesi, gerekli uç bağlantılarının ve yalıtımalarının yapılması gibi işlemlerin hepsine "BOBİNAJ" denir.

Bobinaj Nasıl Yapılmalıdır ?

Bobinaj işlemine geçilmeden önce motorun neden çalışmadığını tespit etmek önemlidir. Firmamıza arızalı olarak gönderilen belli sayıdaki motorlarda arızalı olmadığı arızanın ya elektrik tesisatından ya da motor panosundan olduğu anlaşılmıştır. 

Eğer motorumuz arızalı ise motorun parçaları işaretlenerek sökülür. İşaretleme yöntemi çoğu bobibajcı tarafından önemsenmemektedir. Fakat bu işlem önemlidir, nadir de olsa motor kapaklarında yada diğer parçalarında fabrikasyon bozukluklar çıkabiliyor ve bu durum da motorun toplanma aşamasında montaj sıkıntıları çıkarmaktadır. Motor söküldükten sonra kalıp için ölçü alınıp bobinaj şeması çıkarıldıktan sonra bobinler kesilerek 1 veya 2 adet çap ölçüleri için sağlam bobin sökülür ve diğer bobinler uygun bir şekilde sökülür. Yanmış, erimiş presbantlar ankuşlardan (oyuklardan) temizlenir. Çap ölçümleri ve sipir sayıları için sökülen bobinler izoleli - izolesiz olarak mikrometre yardımı ile ölçülür ve sipir sayısı alınır. Ölçüleri alınan bakır tel ve presbantlar hazırlanır. Presbantlar temizlenen ankuşlara uygulanır. Ölçüsü alınan bobinler için kalıplar hazırlanır ve sipir sayı kadar sarılarak yeni bobinler hazırlanır. BOBİNAJ işleminin aslında en önemli bölümü bu işlemlerden sonra yani hazırlanan bobinlerin ankuşlara yerleştirilmesidir. Bu bölümde çok dikkatli olunmali herhangi bir izolasyon probleminde ( emaye soyulmaları) bobinlerimizde kısa devreye meydana getirecektir. Her bobin takımları ankuşlara yerleştirildikten sonra ölçü aletleri yardımı ile kısa devre olup olmadığna bakılmalıdır. Tüm bobin takımları ankuşlara yerleştirildikten sonra bobin takımlarına fabrikasyon şekli verilir. Bu şekil verme işlemi motor kapaklarımızın ve rotorun bobinlere temas edip kısa devre yapmaması için gerçekleştirilir. Bu işlemden sonra motorumuzun bağlantı şemasına göre uç bağlantıları yapılır ve izolasyonu gerçekleştirilerek bandaj işlemine geçilir. Bandaj işlemi bitirildikten sonra motorumuz verniklenir ve kurumaya bırakılır. Motorumuz kuruduktan sonra söküm aşamasında işaretlemeye uygun olarak toplanır. Son olarak motorumuzun gerekli ölçümleri yapılarak test çalıştırması yapılır ve müşterimize teslimi sağlanır.